Centrum pěstounských rodin o.s.

Hotline: +420 604 368 072

Sobota 25.03.2023,  svátek má: Emanuel
Centrum pěstounských rodin o.s.
Centrum pěstounských rodin o.s.
Připravujeme další akce pro pěstounské rodiny

Ohlédnutí za rokem 2020

Tisk

zpět na předchozí stánku

Rok 2020 je již téměř za námi. Jaký byl? Jedním slovem mohu napsat, že „divný.“ Nic nebylo tak, jak bývalo v předchozích letech. V zimních měsících ještě mohly proběhnout vzdělávací semináře a jeden vzdělávací pobyt pro pěstouny na přechodnou dobu. Na jaře jsme všechny prezenční aktivity pro naše klienty museli z důvodu vládních nařízení rušit. Pouze terapie a individuální konzultace s rodinami probíhaly, telefonicky, on-line, později venku. Nemohly se uskutečnit naše již tradiční akce, jako je Dětský den, výlet pro rodiny.
V červnu jsme se vrátili do téměř normálního režimu, podařilo se nám zrealizovat i vzdělávací pobyt pro klienty ve Špindlerově Mlýně a respitní víkendy pro děti, aby si mohli dospělí trochu oddychnout. V srpnu se nám podařilo zorganizovat dva pobyty Amaro Drom pro náhradní rodiny, které vychovávají děti s romskými kořeny. V tu chvíli se nám zdálo, že můžeme zase normálně plánovat – proběhl pobyt pro pěstouny muže, pobyt pro pěstounky, jeden prezenční vzdělávací seminář.
V září jsme otevřeli v Sadové Sklad oblečení, hraček a dalších potřeb pro děti vyrůstající v pěstounských rodinách. Do dnešního dne ho navštívilo téměř 50 náhradních rodin.
Následně jsme museli opět téměř všechny prezenční skupinové aktivity zrušit. Celý podzim již probíhaly vzdělávací aktivity pouze on-line, výlety a jiná neformální setkání jsme museli zrušit úplně.
Prezenčně se stále uskutečňovaly individuální konzultace s rodinami, psychologická a terapeutická sezení.  Po celou dobu jsme se snažili tuto službu pro námi doprovázené rodiny zajistit, vždy samozřejmě s přihlédnutím k aktuální situaci v rodině.
Byl to rok nesmírně náročný. Téměř všichni naši zaměstnanci, kteří pracují v týmu na doprovázení rodin a všichni naši externí spolupracovníci, mají rodiny a často malé děti. Museli kombinovat práci na home office, konzultace s klienty a péči o vlastní rodiny. Za to jim velmi děkuji. A totéž musím napsat o našich klientech – pěstounech. Péče o děti, v době uzavření škol, byla nesmírně náročná. Co se na jaře dařilo zvládat docela dobře, to šlo již mnohdy na podzim hůř. Na všechny dopadá únava.
Všude slyšíme poděkování všem zainteresovaným, ale pěstounům nikdo nepoděkoval. Ráda bych tímto tedy chtěla velmi poděkovat pěstounům, kteří se starají o děti, které se jim nenarodily. Tyto děti jsou často vlivem raného traumatu, či traumatických událostí ze svého předchozího života, velmi náročné. Z pěstounů se museli stát speciální pedagogové, pedagogičtí asistenti. Tato péče byla nutná nepřetržitě. Je mi velmi líto, že ač toto bylo navrhované Asociací náhradních rodin České republiky, není plánováno, že by pěstouni dostali za tuto službu jakoukoliv finanční odměnu.
Co si do nového roku 2021 přát? Samozřejmě to, abychom byli zdraví, aby naši zaměstnanci byli pohodoví, empatičtí, aby se náhradním rodičům dařilo budovat dobré vztahy s dětmi. Snad se celá společnost začne navracet do normálního chodu. Aby byla schválena Novela zákona o sociálně právní ochraně dětí a v ní výrazně navýšena odměna pěstouna pro pěstouny na přechodnou dobu, také pro dlouhodobé pěstouny a navýšen Státní příspěvek na výkon pěstounské péče. Moc bych si přála, abychom se mohli opět běžně potkávat v kanceláři, na vzdělávacích seminářích, pobytech, při neformálních setkáních. Zkrátka, abychom mohli normálně v plném rozsahu a v běžných podmínkách pracovat a podporovat náhradní rodiny.

Vlasta Neckařová
ředitelka organizace

Napište nám

Rádi Vám odpovíme na jakékoliv dotazy týkající se pěstounské péče.

Jméno: *
E-mail: *
Vzkaz: *
* Před odesláním vzkazu je nutné vyplnit všechny uvedené položky.

S přijatými údaji uživatelů webové stránky je nakládáno v souladu se zákonem o ochraně osobních údajů č. 101/2000 Sb., v platném znění a zákona 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti.